STUDY VISITS

TMMP W WAŁBRZYCHU

TMMP W WAŁBRZYCHU
Toyota Motor Manufacturing Poland powstała w 1999 roku Toyota w Wałbrzychu. To jedna z dwóch fabryk Toyoty w Polsce. Zakład produkuje sześciobiegowe skrzynie manualne do Toyoty Auris, Corolli, Verso i Avensis, pięciobiegowe manualne skrzynie biegów i silniki do Toyoty Yaris i Aygo (do tego ostatniego modelu również w wersji półautomatycznej tzw. „Multi-Mode”). Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów, co oznacza, że pod względem zdolności produkcyjnych fabryka jest największą bazą produkcyjną podzespołów Toyoty w Europie. Fabryka zatrudnia 1600 stałych pracowników.

ADRES: ul. Uczniowska 26, 58 - 306 Wałbrzych

OZAS-ESAB w Opolu

OZAS-ESAB w Opolu
Historia firmy ESAB to historia nowoczesnego spawalnictwa. Kiedy w 1904 roku założyciel firmy Oscar Kjellberg opracował pierwszą na świecie elektrodę otuloną, powołał do życia firmę, której innowacyjność i bezkompromisowe standardy pomogły stworzyć historię spawalnictwa. Od ponad 110 lat siłą napędową firmy ESAB jest dążenie do bezustannego poszukiwania nowych i lepszych sposobów zadowalania naszych klientów. To właśnie spowodowało, że firma ESAB jest światowym liderem w dziedzinie produktów spawalniczych i zaawansowanych systemów do cięcia. ESAB dociera do niemal każdego narodu na świecie, zatrudniając ponad 8.600 pracowników, będąc obecnym w 47 krajach i posiadając 23 zakłady produkcyjne w 6 krajach. OZAS-ESAB w Opolu to jedyna w Europie fabryka standardowych urządzeń spawalniczych firmy ESAB. Dzięki swojemu blisko 50-letniemy doświadczeniu i nowoczesnej organizacji zapewnia najwyższy poziom obsługi naszych klientów.

ADRES: ul. Andrzeja Struga 10, 45-073 Opole

Lear Corporation Tychy

Lear Corporation Tychy
Zakład Tychy JIT & Foams jest znanym na rynku producentem zagłówków, podłokietników, bolsterów, poszyć i pianek siedzeń samochodowych. Na terenie zakładu działają obecnie trzy wydziały produkcyjne: Zakład Montażu, Zakład Pianek oraz Zakład Poszyć. Dzięki długoletniemu doświadczeniu oraz wyjątkowej wiedzy i najwyższym kwalifikacjom pracowników zakładu Tychy JIT & Foams pełni on często rolę wspierającą dla innych zakładów Lear w Europie i Afryce.
Podstawowe informacje:
Data uruchomienia: 1998
Pracownicy: 1800 osób
Produkty: zagłówki, podłokietniki, bolstery, poszycia siedzeń samochodowych, pianki siedzeń samochodowych
Procesy technologiczne: montaż, wtrysk, krojenie, szycie

Zakład Tychy FCA Poland

Zakład Tychy FCA Poland
Produkcja: Fiat 500, Abarth 500, Lancia Ypsilon, Ford Ka (produkcja zakończona w 2016).
Zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje obecnie ok. 3 260 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe.
W 2015 roku w Zakładzie Tychy wyprodukowano 302 639 samochodów, w tym: Fiatów 500 – 181 014 szt., Abartów 500 – 14 972 szt. i Lancii Ypsilon – 57 760 szt. Oprócz modeli Grupy FCA wyprodukowano także Fordy Ka w liczbie 48 893. 99% samochodów marek FCA produkowanych w Tychach (tj. 253 746 szt.) eksportowano na rynki 67 krajów świata, w tym do Włoch (102 646), Wielkiej Brytanii (45 989), Francji (24 520), Niemiec (21 433), a także do dalekiej Japonii i Australii. Wyniki te stawiają FCA Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce i w europejskiej części koncernu FCA. Przeprowadzony w grudniu 2015 roku audyt potwierdził ponownie przynależność tyskiego zakładu do grona najlepszych fabryk przemysłu motoryzacyjnego w Europie, szczycących się certyfikatem Gold Level wg „World Class Manufacturing”.